Evrovizijska javnost uvek tokom održavanja nacionalnih izbora uglavnom bude dosta usredsređena na pesmu i izvođača koja će predstavljati zemlju domaćina. Ovaj put to je Portugalija i s pravom se potvrđuje ova teza.
Naime, ova zemlja svoju evrovizijsku priču počela je davne 1964. godine, a najbolji nastup, izuzev prošlogodišnje pobede, ostvarili su tek 1996. godine. Lusija Moniz je s pesmom O meu coração não tem cor zauzela 6. mesto.
Na pobedu su Portugalci strpljivo čekali, dakle, 53 godine, s tim da su nekoliko puta pravili i pauzu.
Kako je počelo?
Ova zemlja predstavnika za najprestižnije muzičko takmičenje bira putem „Festivala pesama” (Festival da Canção). Ovo će biti njegovo 52. izdanje, a podrazumeva dve polufinalne emisije, te naravno, veliko finale.
Radio-televizija Portugalije je i ove sezone napravila festival pretežno na osnovu „pozivnog konkursa” autorima, što je recept koji su primenili prošle sezone, kada im je Salvador Sobral doneo dugo željenu pobedu. Dakle, i dalje je akcenat stavljen na autorska dela i kompozitore, a ne na izvođače.
RTP je angažovao 22 kompozitora da spreme pesme za festival, a jednog je delegirao pobednik Salvador Sobral. Preostala tri su izabrana na druge načine; dvoje sa javnog konkursa RTP na koji su mogli da se prijave kako afirmisani, tako i neafirmisani kompozitori (346 prijava), a jedan autor izabran je u radijskom šou-programu „Master Class”, gde je fokus bio na kompozitorima koji do sada nisu imali objavljene radove.
Tako se došlo do 26 kompozitora, odn. pesama, koje su raspodeljene u dva polufinala. Imena učesnika objavljena se tek 18. januara, a segmeni takmičarskih pesama uoči svakog polufinala.
Polufinala su održana u 18. i 25. februara u Lisabonu, u „Studiju 1” portugalske radio-televizije, a u svakom od njih čulo se 13 pesama. Po sedmoro je, glasovima publike i devetočlanog žirija, došlo do finala.
Voditelji su bili Žorže Gabrijel i Žoze Karlos Malato u prvom, a u drugom Sonja Araužo i Tanja Ribas de Oliveira.
Greške i neprilike u polufinalima
Nekoliko su puta domaćini tokom trajanja izbora imali problema. Dan nakon održavanja prvog polufinala otkrivena je greška u prebrojavanju glasova publike i žirija! Iako je u finale prvobitno prošla Beatriz Pesoa, nju su, nažalost, morali da zbog nastale greške eliminišu iz trke. Umesto nje u finalu će nastupiti Rui David s pesmom Sem medo.
Posle toga, ozbiljna neprilika dogodila se u drugom polufinalu, i to ni manje ni više nego s pesmom Canção do fim, čiji je autor Diogo Pisara, ujedno i izvođač, i koja je nakon pobede u drugom polufinalu proglašena najvećim favoritom. Portugalski mediji, međutim, otkrili su da se radi o teškom plagijatu duhovne pesme iz 1979. godine Abre os meus olhos, zbog čega je mladi pevač odlučio da se povuče s takmičenja.
I ko je u finalu?
Finalno veče održaće se u Gimaraisu, što je prvi put da RTP finale poluvekovnog muzičkog festivala organizuje u tom gradu, a ceo događaj održaće se u Pavilhão Multiusos – višenamenskoj dvorani kapaciteta 8.000 ljudi, izgrađenoj 2001. godine.
Za naslednika Salvadora Sobrala takmičiće se:
- Rui David | Sem medo
- Suzana Travasos | A mensageira
- Peter Serado | Sunset
- Žoana Espadinja | Zero a zero
- Lili | O voo das cegonhas
- Katarina Miranda | Para sorrir eu não preciso de nada
- Žoana Bara Vaz | Anda estragar-me os planos
- David Pesoa | Amor veloz
- Mini i Rajra | Patati patata
- Žaneiro | Oficialmente (sem título)
- Marija Injes Paris | Bandeira azul
- Anabela | Para te dar abrigo
- Klaudija Paskoal | O jardim
- Peu Madureira | Só por ela
O predstavničkoj pesmi odlučivaće publika i regionalni žiri, a u slučaju izjednačenja, glasovi publike biće presudni.
ilomena Kautela i Pedro Fernandes biće voditeljski par. Finalno veče počinje u 22 časa, uz onlajn prenos na stranici: RTP.pt >>
Portugalci su ove godine rešili da naprave iskorak i kada je reč o tradicionalnom evrovizijskom izboru. Naime, na takmičenje je uveden portugalski znakovni jezik (LGP) i sve tri takmičarske večeri imaju interpretatore znakovnog jezika, kako bi svaki nastup podjednako bio dostupan gluvim osobama i osobama sa oštećenim čulom sluha.
Iz mog ugla (Fuad Mustafić)
Portugalski izbor, izuzev ove godine, uglavnom se nekako posmatrao iz prikrajka. Ova nacija je na Evrosong godinama slala pesme različitih kvaliteta i ukusa, ali i bez obzira na većinu loših rezultata, nisu odustajali. Doduše, često nas i iznenade dobrim pesmama, međutim vrlo retko.
Kada je reč o ovogodišnjem izboru — pa nema se sad nešto posebno ni izdvojiti, jer su 100 odsto u pitanju balade. I to je to.
No, krenimo redom.
httpv://youtu.be/AOS6SRiAUNA
httpv://youtu.be/utchTrHJu5M
httpv://youtu.be/QXgM95zGq1I
httpv://youtu.be/3ElFD07BAzc
httpv://youtu.be/hTrpKgT2PKM
httpv://youtu.be/MSZjZawZzNY
httpv://youtu.be/TPn8jdcPPxc
httpv://youtu.be/ttSO0wa3QGk
httpv://youtu.be/TNcm1jlACK4
httpv://youtu.be/i9FiBPb1FOw
httpv://youtu.be/Z6ajb98lDr8
httpv://youtu.be/JUzM8hChkiQ
httpv://youtu.be/jAe6k6NznlU
httpv://youtu.be/SEtk3ojfT98
Imaju li Portugalci adekvatnog naslednika Salvadora Sobrala?