Eurovision Home Concerts 2020
Ilustracija: EBU
Balkan, Balkan! Evrovizija 2020

Održan prvi „Kućni evrovizijski koncert“ s Rajanom, Tamarom, Slavkom i Rasmusenom

Prošao je prvi petak, 3. april, za kad je Evropska radiodifuzna unija predvidela održavanje prvih kućnih evrovizijskih koncerata, u kojima će odabrani izvođači koji su ostavili dubok trag u 65 godina postojanja Evrosonga, uključujući i ovogodišnje nesuđene učesnike, otpevati svoje, a i evrovizijske klasike drugih izvođača.

Tako su organizatori odlučili da za prvi koncert pozovu Rajana Ošonesija (Irska 2018), Tamaru Todevsku (Severna Makedonija 2008 i 2019), Rasmusena (Danska 2018) i Slavka Kalezića (Crna Gora 2017).

U delu rezervisanom za obrade sopstvenih evrovizijskih numera, Rajan je publiku podsetio na svoju pesmu Together, Tamara na Proud, Rasmusen na Higher ground i Slavko na Space.

Što se tiče bloka u kojem je spomenutih četvoro izvođača izvodilo numere drugih nekadašnjih evrovizijskih učesnika, za svakog od ovih četvoro su organizatori odabrali četiri velika hita, od kojih su posetioci na društvenim mrežama odabrali jednu koju će obraditi. Tako su pratioci evrovizijskih kanala na društvenim mrežama za Rajana odabrali Think about things (Island 2020), za Tamaru Todevsku Soldi (Italija 2019), za Rasmusena Only teardrops (Danska 2013) i za Slavka Fuego (Kipar 2018).

Pored kompozicija koje su gledaoci izabrali za pobedničku obradu, u uži izbor je za svakog od četvoro navedenih domaćina ušlo još sledećih 12 evrovizijskih evergrina:

Rajan Ošonesi:

  • Rock’n’roll kids (Irska 1994)
  • Calm after the storm (Holandija 2014)
  • Friend of a friend (Češka 2019)

Tamara Todevska:

  • Where are you? (Ujedinjeno Kraljevstvo 1998)
  • Molitva (Srbija 2007)
  • To the sky (Severna Makedonija 2014)

Rasmusen:

  • Dansevise (Danska 1963)
  • Fairytale (Norveška 2009)
  • Tears getting sober (Bugarska 2020)

Slavko Kalezić:

  • Euphoria (Švedska 2012)
  • Qele, qele (Jermenija 2008)
  • Brazil (Jugoslavija 1991)

Sledećeg petka, 10. aprila, svoje kućne koncerte će održati:

  • Dadi Frejr (Island 2020)
  • Montanj (Australija 2020)
  • Vasil Garvanlijev (Severna Makedonija 2020)
  • Aksel (Finska 2020)
  • Gjon’s Tears (Švajcarska 2020)
  • Džamala (Ukrajina 2016)
  • Leonora (Danska 2019)