Novembra prošle godine, Evropska radiodifuzna unija objavila je prve detalje o načinu glasanja na nadolazećoj Evroviziji koja će biti održana u Liverpulu. Dok o prvim informacijama možete više da pročitate u našem izdvojenom tekstu, u novom možete saznati više kako će sve to da funkcioniše između 9. i 13. maja.
Kao što je od ranije poznato, odluku o tome kojih 10 izvođača iz oba polufinala će izboriti plasman u finale donosiće isključivo gledaoci, kako iz zemalja učesnica, tako i iz netakmičarskih država učesnica, iz kojih će publika za svoje favorite moći da glasa putem oficijelne aplikacije Pesme Evrovizije, kao i putem specijalno napravljenog sajta www.esc.vote. Lista država iz „ostatka sveta“ koje će imati pravo glasa na onlajn-platformama i aplikaciji biće objavljena tokom narednih dana. Glasači iz država učesnica i dalje će za svoje favorite moći da glasaju putem telefona i SMS-a.
Pravo glasanja tokom trajanja 1. polufinala 9. maja imaće 15 država učesnica sa Francuskom, Nemačkom i Italijom, dok će u 2. polufinalu 11. maja pravo da glasaju imati 16 država učesnica te večeri sa Ukrajinom, Ujedinjenim Kraljevstvom i Španijom. Glasovi netakmičarskih država u polufinalima i finalu računaće se kao glasovi dodatne države.
Iako će odluku o pobedniku u finalu 13. maja donositi glasovi žirija i gledalaca u odnosu 50/50, žiriji će svoje bodove rasporediti i u polufinalima, ali njihovi glasovi neće biti uvaženi osim u slučaju da se ne zabeleži validno glasanje gledalaca ili da se ne koristi zamenski bodovni rang na osnovu sličnih rezultata u različitim državama. Dakle, žiri će zvanično pravo glasa imati samo tokom finala.
U polufinalima će 15-minutne linije za glasanje biti otvorene nakon izvođenja poslednje pesme, a princip dodele bodova biće isti: 1—8, 10 i 12 poena. Lista kvalifikovanih biće i dalje saopštena po nasumičnom redosledu, a konačni rezultati glasanja u polufinalima, kao i detaljni rezultati glasova žirija i gledalaca u finalu, biće saopšteni nakon završetka finala.
U finalu, odluku o pobedniku donosiće glasovi stručnog žirija i gledalaca u odnosu 50/50. U slučaju izjednačenog rezultata, presudiće glasovi gledalaca iz takmičarskih i vantakmičarskih država. Glasanje gledalaca u velikom finalu trajaće 40 minuta. Način glasanja žirija biće isti kao i prethodnih godina: pomoću rangiranja svih 26 takmičarskih nastupa, biće definisano koje države su dobile poene 1—8, 10 i 12; žiriji i gledaoci iz svake države podeliće na taj način ukupno 58 bodova. Nacionalni žiriji dodeliće 2146 poena, dok će gledaoci iz svih 37 država učesnica + jedne dodatne u formi „ostatka sveta“ dodeliti 2204 boda (bez vantakmičarskih država je to 2146 boda). Žiriji će svoje bodove rasporediti tokom trajanja druge generalne probe za finale 12. maja. Način raspodele bodova gledalaca biće na isti način kakav važi od 2019. godine — od države koja je najgore kotirana kod žirija do države koja je najbolje kotirana kod žirija.
Svaka država ima po pet članova žirija. Za članove komisije mogu biti imenovani ljudi sa iskustvom u domenu muzike i scenskih umetnosti: pevači, muzičari, kompozitori, tekstopisci, profesionalci na polju zabave na radiju i televiziji, muzički kritičari i urednici, plesači i koreografi. Svako od pet članova žirija prilikom rangiranja nastupa mora da se rukovodi sledećim kriterijumima:
- kompozicija i originalnost pesme;
- kvalitet izvođenja na sceni;
- vokalni kapacitet izvođača;
- ukupan utisak o nastupu.