Iz mog ugla 2023

Iz mog ugla 2023 | Najbolja pesma 67. Evrovizije je…

Austrija 2023

Trinaesto izdanje rubrike „Iz mog ugla“ završeno je pomalo neočekivano pobedom Austrije koju će u Liverpulu predstavljati ženski duo „Teya & Salena“ i pesma Who the hell iz Edgar?. Zanimljivo je posebno to što je ova numera dobila istu prosečnu ocenu i naše redakcije i čitalaca sajta, što se dogodilo prvi put od pokretanja ove rubrike!

Srebrno odličje namenjeno je češkim predstavnicama iz grupe „Vesna“ koje su ujedno bile favorit naše redakcije, dok je bronza pripala francuskoj predstavnici La Zarri i pesmi Évidemment. Ovogodišnji TOP 5 u konačnom plasmanu zaokružuju Finska i Ujedinjeno Kraljevstvo, dok je favorizovana Loreen iz Švedske zauzela 6. mesto.

Ovakvi rezultati potvrđuju da je ova evrovizijska zajednica ostala dosledna „alternativi“, jer se po ko zna koji put pokazalo da generalni favorit kladionica i fanova nije pobednik rubrike „Iz mog ugla“.

Uporedni pregled TOP 10 redakcije i čitalaca

TOP 10 redakcije:

  1. Češka — 4,89
  2. Austrija — 4,67
  3. UK — 4,67
  4. Francuska — 4,67
  5. Švedska — 4,54
  6. Norveška — 4,44
  7. Finska — 4,44
  8. Portugalija — 4,44
  9. Jermenija — 4,33
  10. Italija — 4,22
TOP 10 čitalaca:

  1. Austrija — 4,67
  2. Francuska — 4,51
  3. Finska — 4,42
  4. Češka — 4,37
  5. Slovenija — 4,30
  6. Italija — 4,27
  7. Jermenija — 4,23
  8. Norveška — 4,19
  9. Švedska — 4,19
  10. UK — 4,10

Tri odlikaša

Od 36 pesama, tri su dobile ocenu „odličan 5“: Austrija, Češka i Francuska. Devet članova naše redakcije je čak pet pesama označilo „odličnim“, dok su čitaoci Austriji i Francuskoj dali „peticu“.

Kada je reč o „vrlo dobrima 4“, ove sezone ih ima 15; najbolja je Finska (4,43), a najslabija u ovoj kategoriji je predstavnica Španije Blanca Paloma s prosečnom ocenom 3,70.

Među „trojkašima“ najbolji je predstavnik belgije (3,49), a najslabiji predstavnici Albanije (2,74).

Šest pesama dobilo je prelaznu ocenu „dovoljan 2“: Danska, Azerbejdžan, Poljska, Irska, San Marino i Rumunija, koja ima i najlošiju prosečnu ocenu i zauzima poslednje, 36. mesto (1,82).

Pogledajte konačnu rang-listu:

Opšti osvrt

Broj komentara i ocena čitalaca je ponovo varirao u zavisnosti od „atraktivnosti“ pevača ili pesme, ili pak države. To je svakako loše, jer jednaku šansu treba da imaju sve pesme, ali to je stvar na koju redakcija ne može da utiče.

Ovogodišnja Pesma Evrovizije se može smatrati „dobrom“, budući da je ukupna prosečna ocena celog takmičenja 3,49, pa je po kvalitetu tek vrlo malo bolja u odnosu na prošlogodišnju konkurenciju, koja je u našoj rubrici dobila ocenu 3,47.

Osam pesama dobilo je iste prosečne ocene: Slovenija i Gruzija (4,04), Izrael i Kipar (3,81), Ukrajina i Nemačka (3,12) i Poljska i Azerbejdžan (2,35). U konačnom rangu, prednost je data onim pesmama za koje je u anketi glasalo više čitalaca.

Našoj članici redakcije Jovani Jovac najviše su se dopale ovogodišnje pesme, budući da je njena prosečna ocena 3,92, dok je u ocenjivanju najstroži bio Nikola Gudelj. Prosek njegovih ocena iznosi 2,89.

Razlike u mišljenima između našeg „žirija“ i čitalaca nisu bile značajne. Međutim, veće razlike u mišljenju zapažene su kod pesama koje će predstavljati Portugaliju, Belgiju, Sloveniju i Poljsku.

Kada je reč o ocenama naših čitalaca, petu godinu zaredom smo koristili automatizovanu anketu. Ove sezone zabeležen je nešto veći broj ocena u odnosu na prošlu godinu — 78,06, u odnosu na 72,13 prošle sezone.

Hvala vam!

Ko bi se plasirao u finale iz polufinala

Kada je reč o polufinalistima, redakcija i čitaoci su potpuno usaglašeni po pitanju toga ko bi trebalo da se plasira u finale.

Uzimajući u obzir konačne ocene, iz 1. polufinala bi se u finale plasirali Češka, Finska, Švedska, Norveška, Portugalija, Moldavija, Izrael, Švajcarska, Holandija i Letonija.

Sedam od devet članova naše redakcije je 1. polufinale ocenilo „vrlo dobrim“ (izuzev Nikole i Slobodana). Ukupna prosečna ocena 1. polufinala je 3,62, i u tom smislu, ono je bolje ocenjeno od drugog koje ima lošiju prosečnu ocenu 3,26.

Kad je reč o 2. polufinalu, i redakcija i naši čitaoci ponovo su se složili oko toga ko treba da ide u finale, a to su: Austrija, Jermenija, Slovenija, Gruzija, Kipar, Estonija, Belgija, Litvanija, Island i Australija.

Finalisti „razvalili“

Kada je reč o direktnim finalistima, ocenu „odličan 5“ dobila je Francuska; tri zemlje (UK, Italija i Španija) dobile su četvorku, dok su Ukrajina i Nemačka morale da se zadovolje trojkom.

Ipak, u odnosu na prošlu godinu, kada su pesme finalista imale prosečnu ocenu 3,89, ova godina je za njih mnogo bolja — 4,01!

Pogled unazad

Kao i svih ranijih godina, cilj rubrike „Iz mog ugla“ bio je da se oslušne ukus čitalaca i redakcije našeg sajta, te da se izabere favorit ove zajednice obožavalaca, pre nego da se prognozira pobednik ili konačni poredak.

Ove godine predstavljali smo pesme u skladu s redosledom nastupa u polufinalima.

Kao i ranijih godina, naša pesma je izuzeta iz konkurencije u rubrici, kako bi se izbeglo pristrasno ili tendenciozno ocenjivanje, no svakako je bila podložna ocenjivanju i utiscima.

Ove godine smo s rubrikom startovali 10. aprila, trajala je 20 dana, a svakog dana smo u dva termina, od 10 i 20 časova objavljivali po jednu analizu — dakle, dve dnevno.

Inspirisani imenom aktuelne pobedničke pesme — Stefania — ove sezone smo vam, u sklopu edukativnog dela rubrike, pisali koja su to najčešća i/ili najpopularnija imena u državama koje će se nadmetati u Liverpulu. Idejni tvorac ovog segmenta bio je naš urednik Slobodan Todorović.

Kada je reč o vizuelnom identitetu, za njega su ovaj put bili zaduženi Strahinja Malić Katanić i Nikola Gudelj. Prateći aktuelni trend korišćenja i upotrebe raznih aplikacija i veb-alata zasnovanih na tehnologiji veštačke inteligencije (AI technology), zapitali smo se — kako to „mašine“ i svet neke druge dimenzije „vidi“ ovogodišnje pesme!? Stoga su takvim alatima zadali ključne reči, a oni su, umesto nas, kreirali vizuale koji predstavljaju ovogodišnje takmičarske pesme.

Nadamo ste da ste u oba segmenta uživali jednako koliko i mi!

Članovi redakcije koji su analizirali svaku pesmu i ocenjivali je su: Strahinja Malić Katanić, Jovana Jovac, Marko Vujinović, Milica Jovanović, Đorđe Vesković, Svetlana Jukić, Nikola Gudelj, Anja Iriškić i Slobodan Todorović.

Ovom prilikom želimo da istaknemo da su SVI članovi naše redakcije dali svoj doprinos u pripremanju svih segmenata rubrike. Bravo i hvala svima na velikom trudu!

Princip ocenjivanja pesama nije se menjao ni ove godine. Svakog dana zajedno smo ocenjivali po jednu pesmu na skali od 1 do 5. Konačan plasman svake pesme određen je prosekom srednje ocene članova redakcije, te srednje ocene čitalaca.

Ocenjivanje jedne pesme trajalo je 24 sata od trenutka objave teksta.

U slučaju identičnih proseka, bolji plasman ostvarila je pesma s više dobijenih ocena.

Redakcija sajta ESC Serbia | Evrovizija.rs se još jednom najtoplije zahvaljuje svim čitaocima koji su nas i ove godine revnosno čitali, komentarisali, podržavali, kritikovali, te tako dali svoj značajan doprinos ovoj rubrici i našem radu. Dobro znate da ovo ništa ne bi bilo moguće bez vas!

Nadamo se da ste uživali i budite s nama i dalje! Bodrite svoje favorite i uživajte u evrovizijskim danima pred nama!

Oznake

10 komentara

Zabranjene su psovke, uvrede i provokacije!
  • @Evropljanin
    Bilo bi lepo da sam glasao, ali zaista tu obavezu, pored svih, nisam na sebe mogao preuzeti. Ispalo je da nisam glasao upravo za nekoliko svojih favorita.
    Ružnih reči sa moje strane nije bilo, jer prvo poštujem svačiji rad. A, posebno, ako su u pitanju ovako high kvalitetne stvari. Većina toga je stvar ukusa. Vreme će presuditi.
    Btw. Kakva je procedura oko online glasanja, sad sam čuo upravo?

  • @AVATAR

    Em … hm … zar nije bilo bolje da si za svaku glasao, umesto da si svaku komentarisao, a nisi uvek glasao ;)? Lepo je reći svoje mišljenje, ali je još bolje dati svoj glas. Više koristi od glasa, nego od lepih ili ružnih reči ;).

  • Iako stvarno nisam planirao, vreme mi je dozvoljavalo da učestvujem u ovoj rubrici. Mislim da sam savku pesmu iskomentarisao. Za neke nisam stigao da glasam, ali svaku sam iskomentarisao.
    Čestitke redakciji i svim učesnicima. Ovakve rubrike su sjajne na jednom ESC portalu, jer utiču na kreiranje javnog ESC mnenja. A, stvarno, svi komentatori, kako iz redakcije, tako i čitatelji, izražavali su svoje mišljenje u granicama dobrog ukusa.
    Ova rubrika doprinosi boljem razumevanju pesama na ESC-u, a samim tim i same popularne muzike, i samog ESC-a, kao najprestižnijeg njenog takmičenja, te najzad pop kulture. Bojim se da živimo u jednom, ne tako kulturnom društvu, u kom aktivno slušanje muzike prestaje u 30 im godinama, a samim tim i da se ne možemo pohvaliti kulturom slušanja muzike. To se najbolje vidi po komentarima – Eurosong je odavno kič i šund, cirkus, itd. Ok, jedne godine su pobedili Lordi, pa može da pije vodu, naizgled. Ali, već sledeće godine pobedjuje interpretacija i pesma naše, Marije Šerifović. Da ne govorim koliko se najrazličitijih muzičkih stilova pojavi na ESC-u, zbog čega ga i obožavam. Ali, to ujedno govori da svih tih 37 pesama treba dobro poslušati, razumeti, sagledati, doživeti, i u svemu tome uživati. Pop kultura nije, niti bi smela biti samo zabava. Upravo, iz vremena, kada je popularna muzika bila i slušanje i razumevanje i sagledavanje i doživljaj i uživanje, ta muzika je danas u udžbenicima. A, da li će se u udžbenicima naći muzika od 2000 ih pa na ovamo? Možda u tragovima, i to ova od kraja 2010 ih pa na dalje. Nije do muzike, već do gubljenja kulture slušanja i konzumiranja muzike.

    Kao neko, ko na ovakav način sagledava muziku i živi je, moja prosečna ocena ovog Eurosonga je velika. Voleti nešto znači i biti kritičan, ali nikako odbacivati, čim jedna sitnica nije po tvojim nekim merilima. Voleti, znači i razumeti put stvaranja jedne pesme i celokupne njene vizuelne, pa čak i marketinške postavke, kako bi što bolje predstavila jednu zemlju na jednom, tako velikom festivalu, kakav je Eurosong.
    Tako je moja prosečna ocena, mrzi me zbrajati, pa bolje da kažem paušalno 5-. Sve pesme su kvalitetne, kao i nastupi. Čak će neki nastupi odredjene pesme načiniti još boljima. Svaka pesma ima svoje mesto. Što kaže Marija Šerifović – Proći u finale, pa šta Bog da. U pravu je. Toliko različitih stilova, skoro sve je na najvišem nivou muzičkog i produkcijskog kvaliteta, da je izdvojiti najboljeg stvar daleko više ličnog ukusa, nego kvaliteta. Eto, meni je npr. pobednička pesma rubrike u top 15, nije u mojih top 10, ali presretan sam što je pobedila, jer je stvarno visoko kvalitetna i nosi poruku, a kao jagodica na šlagu jedna od članica dua je naša.
    Prošle godine mi je Eurosong bio daleko kvalitetniji. Ove godine definitivno nedostaje jakih festivalskih balada, kojih je prošle godine bilo u izobilju. Mada, za promenu dobro je i ovo, samo se treba navići, a to znači i dobro poslušati, pogledati, uživeti se i doživeti.
    Što se mene lično tiče, na Eurosongu može pobediti 20 kompozicija, bilo bi mi zadovoljstvo. A, mojih top 3 su: 1. Slovenia, 2. Letonija i 3. Belgija.
    Što se tiče Srbije i našeg Luke, nalazi se u mojih top 15. To ne znači da nešto nedostaje, izuzetno mi se dopada, ali ima više pesama, koje su samo malo više po mom ukusu. Tako da kažem. Mislim da će zauzeti od 10. do 15. mesta. Deluje mi kao da će biti ponovljen scenario Marija (1. mesto) – Tomaševićka (6. ili 7. mesto) odnosno Konstrakta (5. mesto) – Luke Black (11. ili 12. ajd da kažem do 15. mesta).

  • Pohvale za ceo tim sajta i od mene. Kao i svake godine, i ove godine mo ke bilo milo družiti se, učestvovati i uporediti svoje dojmove sa drugim osobama. Svakako da je ova rubrika postala sastavni deo svake moje predevrovizijske sezone. Svaka čast na kontinuitetu, a rezultati rubrike su simpatični i zanimljivi, ali naravno da su u drugom planu, mislim da je najvažnije druženje i okupljanje oko ESC-a.
    Pozdrav svima.

  • Bravo za koncept rubrike i bravo za redakciju. Lepo, sadržajno, kompetentno.

  • I ja bih želeo da pohvalim redakciju i sve nas koji smo aktivno komentarisali!
    Rubrika iz godine u godinu postaje sve bolja i nadam se velikom interesovanju i naredne godine..
    Što se tiče ove, kod mene je prosečna ocena 3,30 bez Srbije.. Lično jedna od meni manje omiljenih izdanja u pogledu pesama, ali sam siguran da ću moći da izdvojim par pesama koje ću nastaviti sa slušanjem.
    Želim svima što lepše praćenje proba.

  • Hvala vam na povratnim reakcijama i na pohvalama. 🙂 To mi svakako znači za neka dalja planiranja.

    Moram, ipak, da se osvrnem i da dam neka pojašnjenja. Naime, kada se planira ovakva rubrika, puno nas je uključeno u realizaciju i svako dobije određeni zadatak. Iako su date neke osnovne smernice, svako je svoj deo zadatka uradio po svom stilu i shvatanju, zbog čega biografski segment, kao i edukativni, nisu uniformni, kao što ste primetili. Kao glavni urednik, ja to pozdravljam, jer inače nastojim da se svaki autor izrazi na sebi svojstven način na ovom sajtu.

    S druge strane, ne želimo da „gušimo“ biografski segment i ceo članak enciklopedijskim pisanjem, dok onaj edukativni segment i treba da bude kao mali dodatak. Ovo se odnosi generalno na koncept rubrike, ne samo na ovu sezonu. Nekada smo imali razdvojene tekstove — jedan biografski, drugi samo sa ocenama, ali sam uočio da biografski sam za sebe nije toliko čitan. Uloži se vreme u to, ali efekat nije dobar.

    Poseban izazov je taj edukativni segment, jer je teško pronaći „jednu nit“ koja može da se provuče kroz sve zemlje. Recimo, želeli smo da se pozabavimo arhitekturom svake zemlje, ali nismo mogli to da primenimo na Kipar, na San Marino… Pre nekoliko godina, kada smo se bavili rekama i jezerima, zaista je bilo teško pronaći najveću ili najdužu vodenu površinu u San Marinu. Ovo sa imenima je lako moglo da se istraži, dostupno je, ali nisu svi podaci jednako inspirativni za pisanje. Otuda i razlike.

    I naposletku, kad je reč o vizuelnom delu, opet je „klackalica“ između tehničke zahtevnosti da se uradi nešto i efektno i originalno. Naravno, ta klackalica uvek mora da prevagne na jednu stranu. Ja sam ipak odlučio da ove sezone idemo na „artistički“ i originalan pristup, možda na uštrb efektnog „wow“ utiska, kakav smo imali nekih ranijih godina.

    Kada pripremamo rubriku, uzima se sve u obzir, pa i vreme koje neko može da uloži u ovo, budući da svi imamo svoja primarna zanimanja.

    Verovali ili ne, pripremajući se za ovu sezonu, već smo iznedrili ideje za narednu rubriku. Ideja je zahtevna i izvesno je da ćemo mnogo ranije da krenemo s pripremama. 😉

    Hvala vam još jednom. Imaćemo sve u vidu za neka naredna izdanja. 🙂

  • Još jedna uspešna evrovzijska sezona, barem kada je ova rubrika u pitanju.
    Kao prvo, želim pohvaliti vašu redakciju na velikom trudu, radu i još boljoj realizaciji rubrike “Iz mog ugla”.
    Dobri i zanimljivi tekstovi, vizuelni efekti, kao i komentari pri ocenjivanju svakoga od vas, ostavili su najjači utisak na mene ove godine.
    Ovom prilikom želim čestitati Austriji na pobedi, iskreno nisam očekivao, od mene su devojke dobile peticu, pre svega zbog zanimljivosti spota i koreografije u spotu iskren da budem.
    Što se kritika tiče, jedina stvar koja je mogla biti bolja jeste da sam stekao utisak kada je analiza poznatih imena u datim državama, da je po mom mišljenju možda trebalo svakoj zemlji posvetiti isto pažnje kada je dužina teksta u pitanju, kao i da su izvodjači iz odredjenih zemalja( recimo Marko Mengoni) dobili neuporedivo duži tekst i mnogo su više bili analizirani, u odnosu na neke druge izvodjače o kojima je pisalo u svega 5 ili 6 redova na primer.
    Smatram da možda čitaoci žele biti podjednako i maksimalno objektivno informisani o svakom predstavniku svoje zemlje i da se podjednaka pažnja da svima, a ne da o Mengoniju čitamo ceo roman, a o recimo nekom drugom sutradan da čitamo svega nekoliko redova i rečenica.

    Za kraj ovom prilikom želim poželeti sreću našem predstavniku kao i svim ostalim predstavnicima.

    Što se tiče pesama koje su mi favoriti ove godine, to su:
    Hrvatska, Švedska, Austrija, Jermenija, Češka, Finska, Slovenija, Nemačka, Letonija i naša zemlja(subjektivno)..

  • Prosecan ocena za 2023. je 3.08. Razlog ovakve ocene je tragicno drugo polufinale. E sad moja predvidjanja sto se tice finalista po grupama:

    -od onih koji ne pripadaju nigde (Irska, Portugal, Australija, Malta, San Marino i Izrael) predvidjam finale samo Australiji i Izraelu
    -sto se Beneluksa tice, samo Holandija
    -od Skandinavaca svi u finale osim Islanda
    -centralna Evropa: Ceska i Austrija prolaze
    -Baltik: Estonija i Litvanija, kao po obicaju
    -Sovjeti: svi koji ucestvuju idu u finale (rizikovacu sa Azerbejdzanom)
    -Balkan: Grcka i Kipar prolaze u finale
    -i na kraju bivsa Juga: sve tri (Srbija, Hrvatska i Slovenija) idu u finale.

    Eto to su moja predvidjanja.

    Naravno, redakciji kao i uvek sve pohvale!

  • Na kraju naše omiljenje rubrike da i mi čitaoci i obožavatelji damo svoj završni komentar. Lično me je iznenadila pobeda Austrije. Više prateći komentare i ocene ( što govori da izgleda ipak nisam do kraja predano i detaljno izanalizirao ocene) nego što sam imao formirano kakvo takvo mišljenje pred rubriku. U svakom slučaju smo svi zajedno nastavili sa “alternativom” kao što je i rečeno u završnoj analizi. Ja sam sa tog aspekta zadovoljan jer mi je nekako zanimljivije kada negde pobedi neko iz senke nego onaj od koga se to očekuje a i biće mi draže ako bi recimo ove godine Austrija napravila neki iznenađujuće bolji rezultat od očekivanog jer će se poklopiti sa našom pričom ovde što je inače retkost. Moji favoriti ovde nisu prošli baš u skladu sa mestima na mojoj TOP listi ali dobro Bože moj, to i nije nabitnija stvar. Mislim da je i ovogodišnja rubrika opravdala najvažnije stvari. To je da smo se zabavili, razonodili, malo bolje upoznali i izvođače i pesme i zemlje i njihove kulture a i sami smo možda negde doterali svako svoj utisak i lično rangiranje. Voleo bih da su tesktovi o svakoj zemlji bili neznatno duži. Prekratko mi je delovalo čitanje generalija o zemlji, izvođaču i pesmi kao i tekstovi o imenima. Ideja o imenima je sjajna ali mi se neretko činilo kao da je rad na tome bio otaljavanje posla s tim što naglašavam da tu i nema neke preterane filozofije. U tom smislu kao i u vizualima mislim da smo imali srećnije godine. Ideja o veštačkoj inteligenciji je sjajna mada nisam siguran koliko je najsrećnije ispala na kraju u praksi. Ja volim nešto efektnije. Ovo nije negativna kritika više moj pogled na stvari koji će možda redakciji značiti pošto sam svestan da se skoro ništa ne zna kako će izgledati dok se ne realizuje. Bitno je da ideja ne manjka. Da se razumemo meni je bilo zanimljivo kao i svake godine. Uživao sam , uživam i uživaću u ovoj rubrici. Puno pozdrava šaljem svima, kao i želje za srećom i zdravljem. Apelujem na sve da se u komentarima u budućnosti manu bilo kakvih nezdravih rasprava koje u svojoj biti imaju želju za nadgornjavanjem i prepirkama. To nije dobro i ne treba tako da bude. Svi smo različiti i to je normalno. Razmenjujmo mišljenja, saslušajmo druge ne napadajući ih već uvažavajući njihova pogleda. O ukusima se ne raspravlja a muzika je tu da nas zabavi i ujedini. Učimo jedni od drugih a ne svađajmo se.
    Želim svima nama da uživamo u narednim danima, da se radujemo, družimo i navijamo za naše zemlje i omiljene pesme a pobednik neka bude neko ko u potpunosti to bude zaslužio jednostavno svojom umetnošću a ne ničim drugim, jer naša Evrovizija jeste umetnost i zajedništvo. Veliki pozdrav za sve još jednom.