ESC-potpourri

Problemi sa prebrojavanjem glasova u Ukrajini odložili objavu rezultata

Burno evrovizijsko veče nije ostalo samo upamćeno po tri uspešno realizovana i jednom iznenada prekinutom finalu, već i po polufinalima u Letoniji, Litvaniji i Švedskoj.

Neuspešno realizovano finale odigralo se u Ukrajini, a o tome, kao i o rezultatima polufinalnih nadmetanja, možete pročitati u ovom „potpuriju“. Sa druge strane, o novim izabranim predstavnicima možete više da pročitate u izdvojenim tekstovima.

Norveška 2024 | Grupa „Gåte“ donosi na Evroviziju progresivni folk-rok
Španija 2024 | Duet „Nebulossa“ nosi titulu 63. predstavnika Španije
Malta 2024 | Sarah Bonnici će vijoriti zastavom Malte

Odloženo proglašenje pobednika u Ukrajini za 4. februar

Finale ukrajinske selekcije Izbor 2024 ostalo je upamćeno po tehničkim problemima u prebrojavanju glasova publike, koje se odvijalo putem aplikacije Diya, što je nateralo čelnike javnog emitera Suspilne da na kraju programa otvore linije za glasanje do 4. februara u 18 časova po našem vremenu. Finalna epizoda Izbora 2024 4. februara biće reprizirana sa početkom od 14 časova i 15 minuta po srednjoevropskom vremenu, a po završetku reprize će u 18 sati i 5 minuta biti upriličena objava rezultata.

Ko su prvi direktni finalisti Melodifestivalena, a ko ulazi u izbor za dodatne finaliste?

Švedski Melodifestivalen 3. februara svoj karavan započeo je održavanjem prvog od pet polufinala u Malmeu. Slušali smo šest izvođača, a po novim pravilima, gledaoci su dva najbolje rangirana poslali direktno u finale, a druga dva takmičara su otišla u proces nadglasavanja dodatnih finalista, koji će biti proglašeni na petoj večeri 2. marta.

Direktan plasman u finale izborili su:

  • Smash Into Pieces | Heroes are calling
  • Lisa Ajax | Awful liar

U proces nadglasavanja dodatnih finalista ušli su:

  • Adam Woods | Supernatural
  • Elisa Lindström | Forever yours

Nastavak karavana naredne subote biće upriličen u dvorani „Scandinavium“ u Geteborgu, gde će se za nove pozicije u finalu boriti sledećih šest izvođača:

  1. Maria Sur | When I’m gone
  2. Engmans Kappel | Norrland
  3. Dear Sara | The silence after you
  4. C-Joe | Ahumma
  5. Liamoo | Dragon
  6. Fröken Snusk | Unga & fria

Letonci odredili finaliste Supernove 2024

Letonci su održali polufinale svoje selekcije Supernova. Takmičilo se 15 izvođača, a odluku o najboljih 10 učesnika finalne epizode donosili su glasovi stručnog žirija i publike u klasičnom odnosu 50/50.

Tako ćemo u finalu 10. februara ponovo slušati sledećih 10 kandidata:

  • Alekss Silvers | For the show
  • Saint Levića | Tick Tock
  • Papīra Lidmašīnas | Mind breaker
  • AVÉI | Mine
  • ECTO | Outsider
  • Dons | Hollow
  • Katrīna Gupalo | The cat’s song
  • Funkinbiz | Na čistoj vodi
  • Vēstulēs | kur?
  • Edvards Strazdiņš | Rock’n’roll Supernova

Il Senso i Monika Marija su pobednici 4. polufinala u Litvaniji

Litvanci su održali četvrto od pet polufinala nacionalne selekcije Eurovizija.LT. Kao i prethodnih subota, i ove večeri publici se predstavilo osam takmičara, a glasovima stručnog žirija i publike u odnosu 50/50, plasman u finalnu epizodu 17. februara izborila su sledeća dva umetnika:

  • Il Senso | Time
  • Monika Marija | Starting tomorrow

Finalna epizoda 17. februara biće emitovana uživo iz dvorane „Švyturio“ u Klajpedi. Iz prethodne tri polufinalne emisije, plasman u finale ranije su izborili:

  • Silvester Belt | Luktelk
  • VB Gang | KABOOM!!!
  • Aistè | We will rule the world
  • Žalvarinis | Gaudė vėjai
  • Pluie de Comètes | Be careful
  • Shower | Impossible

Poslednje, 5. polufinalno veče, na programu je 10. februara, a u njemu ćemo slušati poslednjih osam takmičara:

  1. Freya Alley | Serenade
  2. Kàro | Weightless
  3. Petras | Run
  4. Queens of Roses | Walk through fire
  5. April Frey | New years
  6. Emilija V | Trophy wife
  7. The Roop | Simple joy
  8. Lina Štalytė | Perfect

Kao i iz prethodnih polufinala, i iz poslednje polufinalne grupe dva najbolje rangirana kandidata izboriće plasman u finale.