ESC Serbia 2024 - Princ na Biseru Jadrana 2024
Princ prima nagradu pobednika festivala „Biser Jadrana 2024“
Aktuelno Zanimljivosti

Princ osvojio prvi „Biser Jadrana“

Na prvom izdanju regionalnog muzičkog festivala mediteranske, zabavne i pop muzike „Biser Jadrana“, pobedu na festivalskoj završnici u Tivtu odneo je Princ s numerom Čardak.

Na nezaboravnoj festivalskoj večeri, održanoj na gradskom šetalištu „Pine“ na Tivtu, uz direktne prenose na Drugom i satelitskom kanalu Radio-televizije Crne Gore, slušali smo sledećih 25 izvođača po priloženom redosledu nastupanja:

  1. Doris Deković | Da volim te
    muzika: Marko Prentić
    tekst: Darko Perić
    aranžman: Božidar Martinović
  2. Rizo Feratović | Tragovi u pijesku
    muzika: Dijana Roganović Bogićević
    tekst: Emil Novak
    aranžman: Ognjen Cvekić
  3. Ana Stanojević | Ološ
    muzika: Amir Puškar
    tekst: Hrvoje Šeparović
    aranžman: Boban Veličković
  4. Milorad Mijušković | Studentsko veče
    muzika: Mirsad Serhatlić
    tekst: Milan Minjo Perić
    aranžman: Mihailo Radonjić
  5. Jelena Božović | Noć bez sna
    muzika: Aleksandar Stojanović
    tekst: Tamara Šljivančanin
    aranžman: Mihailo Radonjić
  6. Karlo i Mandolinski orkestar „Okruk“ | Boli me
    muzika, tekst i aranžman: Sveto Kustura
  7. Jelena Vukojević | Bivši
    muzika i tekst: Slavko Milovanović
    aranžman: Nemanja Mihajlović
  8. Danijel Milić | Ne lomi mi krila
    muzika i tekst: Bojan Marović
    aranžman: Dejan Božović
  9. Lorenza Puhar | Gotova je naša priča
    muzika: Goran Šarac
    tekst: Željko Krznarić
    aranžman: Krešimir Tomec
  10. Mićo Vujović | Gordana
    muzika i tekst: Mićo Vujović
    aranžman: Nemanja Mihajlović
  11. Filip Sjekloća | Sjećanje
    muzika i tekst: Filip Sjekloća
    aranžman: Filip Sjekloća i Ana Jontes
  12. Saša Lazarević — Kudra | Sve po starom
    muzika: Kristijan Kiki Rahimovski
    tekst: Kristijan Kiki Rahimovski i Dejan Nikolić
    aranžman: Dejan Nikolić
  13. Katarina Bogićević | Azurna noć
    muzika i tekst: Dijana Roganović Bogićević
    aranžman: Nemanja Filipović
  14. Petar Wagner Fantom | Da ljubim te
    muzika: Mirsad Serhatlić
    tekst: Sanja Perić i Petar Wagner Fantom
    aranžman: Petar Wagner Fantom
  15. Stevan Faddy | Dobri ljudi
    muzika i tekst: Stevan Faddy
    aranžman: Mihailo Radonjić
  16. Ana Petan | Ljubav uvijek pobijedi
    muzika: Grigor Koprov
    tekst: Dušan Bačić
    aranžman: Stefan Petanovski
  17. Vanja Radovanović | Zrela smokva
    muzika i tekst: Vanja Radovanović
    aranžman: Božidar Martinović
  18. Neno Murić | Ko sam ti ja
    muzika: Neno Murić
    tekst: Veljko Lovčević
    aranžman: Duško Šegvić
  19. Igor Cukrov | Ono nešto to si ti
    muzika i tekst: Ivica Cukrov
    aranžman: Leo Škaro
  20. Bane Nedović | Srce razum ne pita
    muzika i tekst: Bane Nedović
    aranžman: Alek Aleksov
  21. Jelena Zvicer | Udahni, zažmiri
    muzika i tekst: Mia Dimšić
    aranžman: Božidar Martinović
  22. Princ | Čardak
    muzika: Danijel Alibabić
    tekst: Marijana Kadić Bojanić
    aranžman: Nemanja Mihajlović
  23. Makadam | Palo je sidro u more
    muzika: Mirsad Serhatlić
    tekst: Ljubo Jovović
    aranžman: Božidar Martinović
  24. Martinijan Kirilovski | Zmaj
    muzika: Elena Risteska i Nenad Todorovski
    tekst: Elena Risteska
    aranžman: Nenad Todorovski
  25. Daniel Popović i Julija | Utopija
    muzika: Daniel Popović
    tekst: Nenad Ninčević i El Tono
    aranžman: Daniel Popović i Nebojša Sajić

Od 25 učesnika, pod rednim brojevima 3, 7, 12, 14 i 22 nastupili su izvođači iz Srbije, hrvatski predstavnici nastupili su pod rednim brojevima 6, 9 i 19, predstavnici Makedonije su nastupili pod rednim brojevima 16 i 24, jedini predstavnik BiH nastupio je pod rednim brojem 18, dok je ostalih 14 pozicija pripalo izvođačima iz Crne Gore; od njih 14, na spisak je naknadno bio uvršten Rizo Feratović, koga smo na evrovizijskoj sceni gledali 2019, u svojstvu člana grupe „D Moll“, i to kao zamena za grupu „Euforija“, koja je diskvalifikovana zbog kršenja pravila o objavi svoje pesme pred festival; posle Evrovizije, Feratovića smo gledali i u „Zvezdama Granda“.

Dodeljeno je i osam nagrada, od kojih su tri bile novčane: trećeplasirani izvođač dobio je nagradu „Bronzani biser“ u iznosu od 2000 evra, drugoplasiranom je pripao „Srebrni biser“ u iznosu od 3000 evra, dok je pobedniku pripao „Zlatni biser“ u iznosu od 5000 evra. Dodeljena je i nagrada za najbolju interpretaciju u iznosu od 1000 evra, te su u isto vreme dodeljene i nenovčane nagrade za najbolju kompoziciju, tekst i aranžman, kao i za najboljeg debitanta festivala. Novčane nagrade za tri najbolje rangirane pesme u potpunosti su pripale autorima kompozicija, i to po 40% za kompozitore i po 30% za tekstopisce i aranžere, a novčane nagradne fondove obezbedila je Organizacija za zaštitu prava autora muzike Crne Gore – PAM CG kao partner festivala.

Odluku o pobedniku donosio je 11-člani žiri, sastavljen od priznatih umetnika iz svih pet država koje su slale svoje predstavnike na ovaj premijerni festival. Od nekadašnjih evrovizijskih učesnika, u žiriju su se našli: Sanja Vučić (Srbija 2016, kao solista, i 2021, kao deo grupe „Hurricane“), Marija Šestić (BiH 2007), Danijel Kajmakoski (Makedonija 2015) i Tamara Todevska (Makedonija 2008. i 2019). Odlukom žirija, 3. mesto zauzela je Jelena Vukojević, 2. mesto pripalo je Igoru Cukrovu, dok je ubedljivo 1. mesto zauzeo Princ s numerom Čardak. Pesme su se bodovale po standardnom evrovizijskom sistemu bodovanja (1—8, 10 i 12).

Nagradu za najboljeg debitanta dobila je Doris Deković, biser za najbolji tekst pripao je Filipu Sjekloći, Nemanja Filipović je dobio nagradu za najbolji aranžman za kompoziciju Azurna noć Katarine Bogićević Kejt, biser za najbolju kompoziciju pripao je Stevanu Faddyju, dok je nagrada za najbolju interpretaciju u vrednosti od 1000 evra pripala Ani Petan.

Iako se na festivalu delila nagrada za najboljeg vokalnog interpretatora, ono što je ostalo u senci te nagrade jeste činjenica da su svih 25 finalista svoje pesme izveli na plejbek, što je ranije najavio direktor festivala Bojan Delić, zarad rasterećenja od prehlada i kvalitetnog zvuka uživo.

Voditelji programa bili su: Antonela Martinović i Dušan Kovačević sa glavne scene i Maja Kovačević iz bekstejdža. U revijalnom delu programa pesmom su gledaoce i prisutne na Tivtu uveseljavali Andrijana Božović i Danijel Alibabić.

1 komentar

Zabranjene su psovke, uvrede i provokacije!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.