Evrovizija 2025

Estonija 2025 | Jedan Espresso Macchiato za Estoniju!

Odlučeno je — 30. predstavnik Estonije na Evroviziji 2025. je avangardni umetnik Tommy Cash, koji će u Bazelu braniti baltičku trobojku sa, interesantno, pesmom na simpatičnoj mešavini engleskog i italijanskog jezika, Espresso macchiato.

Jedno u nizu večerašnjih nacionalnih finala bilo je i 17. izdanje popularnog Eesti Laula, festivala od jedne večeri koje Estonija koristi kao format za biranje pesme za Evroviziju. Nastupilo je sledećih 16 takmičara:

  1. ANT | Tomorrow never comes
  2. Stereo Terror | Party till the end of the world
  3. Janek | Frozen
  4. Kaisa Lang feat. Räpina Jack | Tule
  5. Johanne Elise | Eyes don’t lie
  6. FELIN | Solo anthem
  7. Elysa | The last to know
  8. Gem98 | Psycho
  9. An-Marlen | Külm
  10. Frants Tikerpuu | Trouble
  11. Anna Sahlene | Love me low
  12. Tuuli Rand | Rem
  13. Minimal Wind | Armageddon
  14. Andrei Zevakin feat. Karita | Ma ei tea sind
  15. Tommy Cash | Espresso macchiato
  16. Marta Lotta | Tantsin veel

Kako format nalaže, tri najbolje pesme su produžile u superfinale, a to su Tommy Cash, An-Marlen i Andrei Zevakin sa Karitom.

Podsećamo, do sada su za TOP 3 odlučivali glasovi žirija i publike u odnosu snaga 50/50, dok je u superfinalu odlučivala isključivo publika.

Od troje superfinalista, trijumfovao je Tommy Cash, sa najviše osvojenih bodova.

Podsećamo, Eesti Laul 2025 održan je u areni „Unibet“ u Talinu, a kroz program vodili su nas dva iskusna evrovizijska lica iz te države: Eda-Ines Etti (predstavnica Estonije iz 2000. godine) i Põhja Korea, jedan od članova prošlogodišnje predstavničke grupe „5 Miinust“.

Estonija će nastupiti u prvoj polovini 1. polufinala na predstojećoj Evroviziji.

Oznake

16 komentara

Zabranjene su psovke, uvrede i provokacije!
  • 2018. mi je omiljena pesma bila baš od Estonije, ona opera od Eline Nečajeve, i tad sam krenuo da malo istražujem estonsku muziku, i na koga sam naravno naleteo, na dotičnog. I baš sam tad pomislio ‘zamisli ovaj da se prijavi za Evroviziju… nemoguće…’.
    I evo ga, dogurao čovek i to do trenutno najzvučnijeg imena na Evroviziji i za sada potencijalnog Televote pobednika.

    Ne znam čemu ovoliki hejt na forumu za Tomija, čovek je genije, jako originalan nastup, onda fantastični lyrics, onda svi volimo kafu (barem 90% nas)…
    Prosto, nemoguće je ostati ravnodušan i ne obratiti pažnju ni na numeru ni na nastup.

    Onda, 2.najtraženiji resurs na svetu je KAFA, odmah iza nafte! Ja očekujem neko debelo sponzorstvo (mada on već ima pare) nekog svetskog giganta za kafu za njegov nastup u Bazelu i takođe veliki uticaj na žirije širom Evrope da se glasa za ovo u finalu, a Televote bar 250-300+ glasova za sada. Onda, Kaarja je u njegovom timu da pokupi još koju simpatiju…
    Ovo je ozbiljan takmac za pobedu, nikako ga ne treba potceniti, bez obzira što nema glas kao slavuj.

    Za sada njega vidim kao pobednika, trenutno mu nema niko ravan, plus Estonija ima para sutradan da ugosti Evroviziju za 2026. tako da ne verujem da će da mu ‘otmu’ pobedu kao što su Bejbi Lazanji i siromašnoj Hrvatskoj.

    Što se tiče ostalih numera sa Eesti Laula, bile su super i Frozen i od Anta ona balada, Minimal Wind me je duboko razočarala, pokušala da izigrava sexi ribu kod numere koja je za slomljena srca. Onda Elyssa, znao sam da ne može ni približno da otpeva kao u studijskoj verziji.
    Ona En Marlen je baš seksipilna i prelepa, nije čudno što je ušla u super finale. Onaj par je isto moderan kul i pravi estonski ali… Ne može se protiv 83% glasova publike što je stvarno impozantno, ne znam nijedno nacionalno finale gde je neko toliko procenata uzeo kod TVT-a

  • Vanja

    Vanja, sve isto, samo što ove godine neće pobediti Jugoslavija(verovatno će Švedska), ali dobroo..

  • Poslednji put Svajcarska je bila domacin 1989.
    Jedna u istoriji od najgorih ESC, po kvalitetu pesama.
    Pobedila je Yugoslavija.
    Istorija se ponavlja.

  • @NekiTamo

    Bez sve sumnje u ovakvoj slabašnoj konkurenciji gde niti imamo autentičnost, kvalitet ili originalnost, zanimljivo ova pesma Estonije je jedina, ili retka ove godine gde makar posle tog jednog slušanja zapamtiš refren i to je velika prednost, ulazi u uši melodija kakva god da je..

    Zanimljivo i Italija iako ima klasičnu baladu koja i nije za Evroviziju takodje ima melodiju koja je barem pamtljiva, lik ima neobičnu boju glasa i ima taj neki i stajling i stav, tako da makar ženska populacija prvenstveno će voleti njega, a klince vidim kako glasaju za Estoniju, takodje Češka je eto treća zanimljiva zemlja ove godine, tako da ove 3 zemlje možda sve budu u najgorem slučaju makar taj top 10, ili top 15, ovo ostalo mi je na prvo pa i drugo slušanje malo meh za sada, ali nismo ni na polovini pesama, dakle imamo još dosta država da čujemo, biće nešto zanimljivo siguran sam…

  • @RSSA
    Nisam ulazio pa nisam video..
    Ne pada mi na pamet na koju pesmu podseća, ali kakav je, nekako sam ubedjen da se odnekud malo više inspirisao..

  • @Neki tamo

    Nisi odgovorio na moje pitanje, na temi i tekstu “Estonija čekajući pobednika”…

  • Vidim mnogi u komentarima negoduju za Tommy-a, isk menije pesma skroz na mestu, samo maklice da poradi na vokalu, svakako bolje i ovakve pesme neko ko Šveđani što opet šalju pobednika i dodvoravaju se žiriju jer očigledno ne mogu da podnesu poraz.
    A i svakako su dosadili takmičari koji samo potenciraju na vokalu, kao da kod nas gledam ” Prvi Glas Srbije i X Faktor” od pre 10 godina.

  • Kaarija je bio nov i zanimljiv, Joost je bio prihvatljiv, a ovo je naporno. Svakako se ne bih začudio da dobije ogroman televote, refren brzo ulazi u uho a i vidimo da se ljudi poslednjih godina primaju na ovakve stvari. Nastup veoma upitan.
    Nadam se da će ovo ludilo uskoro da prođe i da će se vratiti vreme kada su najveće poene publike dobijale pesme poput Zitti e buoni, Arcade, Soldi, Voila…

  • Interesantno, sipmpaticno, neopterecujuce.
    Ako mi ne smeta maltesko prosipanje sala po podu i finsko jahanje na stal-ku… mikrofona sto bi mi smetao ovakav nastup uz Espresso Macchiato. Sasvim ok nastup.

  • @NekiTamo

    Ako popravi nastup mogao bi on dobro da prodje bez sve šale, mislim da je on kao pojava ljudima zanimljiv i hit ekspresija lica koja je smorena i njegov stajling, ima harizmu kao kod nas Princ pre 2 godine, do duse Princ je lepši, ali Tommy Cash će ubedjen sam da izazove pažnju evrovzijske publike i fanova, jedino što njemu fali čak nije ni da 100% promeni nastup, nego da je pesma malo brža i taj instrumental uživo manje dolazi do izražaja nego u originalu, uglavnom ja bih s obzirom na ponudu pesama ove godine bio prilično siguran da ulaze u finale Estonci, miriše mi da mogu do finala ove godine ipak iako nije neki pevač…

  • Cringe u svakom pogledu. Ovo moze biti smesno samo deci od 6 godina.

  • Vau koje iznenadjenje..
    Pesma podnošljiva, nastup pakao.. Estonci izgleda odlučili da idu putem finske recepture poslednje dve godine..
    Moj lični favorit bili Andrei x Karita, nastup kidao plus na maternjem jeziku, ali dobro..

Discord | Evrovizija, PzE & more