Rumuni su ponovo deo evrovizijske scene, prvi put posle 2023. godine, i postavlja se pitanje da li će 4. marta uspeti da odaberu pesmu koja će ih vratiti na stare staze uspeha?
Mi vas tim povodom podsećamo na sve ono što je emiter TVR pripremio za povratničko izdanje svog selekcionog festivala Selecția Națională.
Kako je počelo?
Televizija Rumunija (TVR) konkurs za potencijalne evrovizijske pesme otvorila je 14. januara i do 2. februara je sedmočlani žiri zaprimio 101 pesmu. Tokom 5. i 6. februara je komisija preslušavala sve selekcione radove, i na kraju za seriju audicija, održanu i javno prenošenu između 9. i 11. februara, odredila je 68 pesama za treću fazu takmičenja. U toku audicija jedan takmičar je odustao od učešća iz privatnih razloga pa je na kraju ostala jedna pesma manje. Već 12. februara objavljena je lista 10 direktnih učesnika finalne večeri i još pet izvođača koji su došli u obzir na razmatranje na osnovu pristiglog broja pregleda na Jutjubu do 15. februara. Iako je 15. februara iz te baražne liste trebalo da bude izvučen samo jedan izvođač, ipak su izvučena dva zato zbog izjednačenosti broja pregleda njihovih pesama na Jutjubu.
Ko su finalisti?
Do finala rumunske Selecțije Națională 2026 stiglo je sledećih 12 izvođača i pesama:
- Alejandro Zandes i Emil Rengle | Bailando solo
- Alexandra Căpitănescu | Choke me
- Edward Maya x LavBbe x Costi | Everybody needs somebody
- Emy Alupei | Till born
- HVNDS | Dor
- Monica Odagiu | Fereastra pentru un orb
- Olivia Addams | Croco
- Robert Lukian | Fire to the Lies
- Vanu | Therapy enemy
- Yguana | Happy birthday
- Antonio Pican | Humans
- WRS | All the way
Prvih 10 spomenutih prošlo je direktno u finale, a Antonio Pican i WRS su u finale prošli upravo na osnovu ujednačenog broja pregleda na Jutjubu.
Pored WRS-a, evrovizijski iskusnog učesnika iz 2022. godine, poznata imena srpskoj publici su i Edward Maya i Costi, koji su uradili pesmu u saradnji sa pevačicom Lavinijom, scenskog nadimka LavBbe.
Na koji način će biti izabran pobednik?
Pobednika će 4. marta odrediti isključivo sedmočlani žiri. U slučaju izjednačenog rezultata presudiće broj pregleda za te izvođače na Jutjubu.
Gde gledati program?
Program će 4. marta biti dostupan za gledanje na platformi TVR+ i na Jutjub kanalu emitera TVR sa početkom od 19 časova po srpskom vremenu, a kroz predviđena tri sata programa gledaoce će voditi glumci Giulia Nahmany i Daniel Nuţă.
Kako razmišljaju fanovi?
Trenutno najveći favorit za pobedu po mišljenju posetilaca sajta Eurovision World je Alexandra Căpitănescu, koja ima ubedljivih 46% glasova naspram viđenog favorita WRS-a (17% glasova) i grupe „HVNDS“ (9% glasova).
Gledajući oficijelnu plejlistu sa nastupima na polufinalnim audicijama, okačenoj na Jutjub kanalu rumunskog emitera TVR, i tu ubedljivo 1. mesto zauzima Alexandra Capitanescu sa 146.000 pregleda, a razlika je u tome što 2. mesto pripada kolaboraciji Alejandra Zandesa i Emila Renglea (100.000 pregleda), dok je na 3. mestu po broju pregleda trenutno pozicioniran WRS sa 97.000 pregleda.







Ostavite svoj komentar