Foto: Sarah Louise Bennett (EBU)
Evrovizija 2026

Bugarska je pobednik 70. Pesme Evrovizije!

Pobedu na 70. Pesmi Evrovizije je odnela predstavnica Bugarske, Dara, sa pesmom Bangaranga. Ovo je prva pobeda Bugarske.

Na 2. mestu našao se Izrael sa pesmom Michelle, a na 3. poziciji predstavnica Rumunije s numerom Choke me. Najboljih pet zaokružuju Australija i Italija na 4. i 5. mestu.

Favorit žirija bila je Bugarska sa 204 boda, 2. mesto zauzela je Australija sa 165 bodova, dok je 3. mesto zauzela Danska, isto sa 165 bodova.

Kada je reč o glasovima publike, gledaoci iz Evrope, Australije i vantakmičarskih država najviše bodova su dali Bugarskoj (ukupno više od 312 bodova), drugo mestu kod publike je dobila Rumuniji (232 boda), a treći Izrael (220 bodova).

Ovime je Bugarska ostvarila čistu pobedu, odnevši pobedu i kod žirija i kod publike.

Srbija 17. u finalu

U finalu, Srbija se plasirala 20. kod žirija, a 13. u glasanju publike, za završetak na 17. mestu.

U finalu 70. Pesme Evrovizije, u Bečkoj gradskoj dvorani u Beču, nadmetalo se 25 pesama — pet direktnih finalista (velika četvorka + domaćin) i 20 zemalja koje su svoje mesto izborile kroz dva polufinala. U konkurenciji su bili:

  1. DANSKA | Søren Torpegaard Lund — Før vi går hjem
  2. NEMAČKA | Sarah Engels — Fire
  3. IZRAEL | Noam Betan — Michelle
  4. BELGIJA | Essyla — Dancing on the ice
  5. ALBANIJA | Alis — Nân
  6. GRČKA | Akylas — Ferto
  7. UKRAJINA | Lelèka — Ridnym
  8. AUSTRALIJA | Delta Goodrem — Eclipse
  9. SRBIJA | Lavina — Kraj mene
  10. MALTA | Aidan — Bella
  11. ČEŠKA | Daniel Žižka — Crossroads
  12. BUGARSKA | Dara — Bangaranga
  13. HRVATSKA | Lelek — Andromeda
  14. UK | Look Mum No Computer — Eins, zwei, trei
  15. FRANCUSKA | Monroe — Regarde
  16. MOLDAVIJA | Satoshi — Viva Moldova
  17. FINSKA | Linda Lampenius i Pete Parkkonen — Liekinheitin
  18. POLJSKA | Alicja — Pray
  19. LITVANIJA | Lion Ceccah — Sólo quiero más
  20. ŠVEDSKA | Felicia — My system
  21. KIPAR | Antigoni — Jalla
  22. ITALIJA | Sal da Vinci — Per sempre si
  23. NORVEŠKA | Jonas Lovv — Ya ya ya
  24. RUMUNIJA | Alexandra Căpitănescu — Choke me
  25. AUSTRIJA | Cosmó — Tanzschein

Desio se tehnički problem tokom nastupa Češke, gde je oko 30 sekundi nastupa imalo izobličenu sliku, pre nego što se kamera potpuno isključila.

Glasanje

Pravo glasa u finalu imali su žiriji i gledaoci iz svih 35 država učesnica i glasači iz vantakmičarskih država kao dodatna, 36. država koja je učestvovala u glasanju. Odluku o finalistima su po prvi put od 2022. donosili i žiri i gledaoci, kao i u finalu. Odluke su donete u približnom odnosu 50/50.

Žiri iz svih zemalja učesnica ovogodišnje Evrovizije je svoje bodove raspodelio tokom druge generalne probe finala prethodnog dana. Publika iz takmičarskih zemalja je za svoje favorite mogla da glasa od početka nastupa, što je novina od 2024. godine. Prethodno je ovo bilo moguće na takmičenjima 2010. i 2011. Publika iz vantakmičarskih država, tzv. ostatka sveta, mogla je da glasa onlajn preko specijalizovanog sajta ESC.vote.

Glasovi žirija objavljeni su na tradicionalan evrovizijski način — svaka zemlja je u direktnom uključenju saopštila bodove od 1 do 12. Glasovi publike su pak saopšteni u zbirnoj (kumulativnoj) vrednosti. Glasovi gledalaca bili su saopšteni na isti način kao i na prethodnih pet takmičenja; prvo je bilo objavljeno kako je zemlja koja je najlošije prošla kod žirija bila kotirana kod gledalaca, i to je sve tako trajalo dok nije bilo objavljeno kako je publika kotirala državu koja je najbolje prošla kod žirija.

Odvojeni glasovi i rangovi svakog člana žirija, kao i rangovi glasova publike (samim tim i bodovi) objavljeni su zvaničnom sajtu Pesme Evrovizije i moguće ih pogledati na stranici Eurovision.com.

Program

Finale je otvorio klip papirnog brodića koji je JJ koristio na početku svog pobedničkog nastupa, koji je ostao zaboravljen u Bazelu. Brodić će morati da putuje niz Rajnu i Dunav, da bi stigao na vreme za veliko finale takmičenja. Samo finale tradicionalno je otvarila parada zastava koju će pratiti JJ i Bečki radijski simfonijski orkestar, kao i plesači i akrobate koji zajedno izvode The queen of the night.

Centralni deo revijalnog šoua ostao je ispunjen sećanjima na istaknute evrovizijske zvezde koje su obeležile poslednje tri i po decenije ovog šoua. Tako su nas na svoje uspešne evrovizijske radove podsetiti kako nekadašnji pobednici, tako i oni koji nisu bili među pobednicima, a to su: grupa „Lordi“ (Finska 2006), Erika Vikman (Finska 2025), Miriana Conte (Malta 2025), Alexander Rybak (Norveška 2009. i 2018), Max Mutzke (Nemačka 2004), Ruslana (Ukrajina 2004), Verka Serdjučka (Ukrajina 2007) i Kristijan Kostov (Bugarska 2017). Oni su izveli isečke mnogih evrovizijskih hitova, kao i svojih evrovizijskih pesama. Posebne segmente u revijalnom programu ispunili su Parov Stelar sa pesmama iz svog repertoara i spomenuti Cesár Sampson sa obradom hita Vienna Billyja Joela.

Konačan poredak

  1. Bugarska 516
  2. Izrael 343
  3. Rumunija 296
  4. Australija 287
  5. Italija 281
  6. Finska 279
  7. Danska 243
  8. Moldavija 226
  9. Ukrajina 221
  10. Grčka 220
  11. Francuska 158
  12. Poljska 150
  13. Albanija 145
  14. Norveška
  15. Hrvatska 124
  16. Češka 113
  17. Srbija 90
  18. Malta 89
  19. Kipar 75
  20. Švedska 51
  21. Belgija 36
  22. Litvanija 22
  23. Nemačka 12
  24. Austrija 6
  25. UK 1

Takođe, na našem sajtu će biti objavljeni i odvojeni glasovi žirija i publike u finalu.

Oznake

31 komentara

Zabranjene su psovke, uvrede i provokacije!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ima prizvuk turbo folka ali je elektro dens pop prvenstveno, u dens brejkovima se cuje balkanski melos koji nije nuzno tresh… Ona mi ima Dua Lipa vajb kao izvodjac, strofe su klasicna komercijala Nicki Minaj, posebno ono “i am a demon, i am a psycho…” a pred kraj je bas Dua Lipa kada krene “i am a rebel…”…

  • Kako nije turbo folk Darina pesma, to je treš-turbo folk, čuješ li ti bit te pesme?
    Ovaj bit koji se više puta ponavlja, šta je to ako nije folk?
    Etno nije, pop nije, znači folk je bukvalno 1 kroz 1…
    Nemojmo se lagati da je refren i taj bit pop muzika, jer prosto nije…

  • @RSSA Turbo folk ima korene u Srbiji. Pitaj ChatGPT ili wikipediju i videces. Nastao je 80ih godina a na Bugarsku se prosirio kasnije. Ceca, Lepa Brena i Dragana Mirkovic su bile primadone turbofolka. To sto su neki srpski pevaci radili prerade grckih i bugarskih pesama 2000ih jer te zemlje su kasnije imale bolje producente je druga stvar.
    Dara inace nije turbofolk. Njena pesma Bangaranga je pop dance / electropop. Moderni prizvuk, svetska scenogradija i engleski.

  • Stara dama bi da letuje u Varni, da malo izvidi situaciju na Crnom moru, odobrovolji Bugare, ipak su to prve zemlje na liniji fronta prema Evropi a ona se sprema za rat… Bangaranga i zvuci kao neki pucanj, mozda je pretnja… Otiso sam previse daleko… 😛

    Pristojnost je ravnodusna i dosadna, njoj nije mesto na Evroviziji… Treba nam energija, harizma i melodija. Alternativci neka odmore, njihov domet smo videli, Evropa ih ne prihvata i kada su 99,9% pozapadnjaceni… Samo nam dobra pesma treba, hit, za siru publiku, nemamo problem oko novca da organizujeno ESC kao Bugari koji nemaju ni da ucestvuju, pa naprasno imaju ipak ucestvuju, po komandi, pa ce sad i da organizuju… Kod nas to nikada nije bilo pitanje…

    Ja sam za Teu, ona bi doslovno zapalila Sofiju, neka angazuju Fivosa, Kontopulosa i tu nam je visok plasman i primecenost…

    A ovi koji se gade neka promene kanal, i onako ne gledaju RTS…

  • Posle Cha cha cha, Rim tim tagi dim, za ocekivanje je bila pobeda Bunga banga re. Ono sto je najrelevantije za ESC 2026 je samo potvrda da se Stara dama uz silne primedbe, kritike, obecanja … ne menja ni za milimetar.
    Ona svima jasno porucuje: Ili uzmite ili ostavite … svaka roba nadje kupca… (svedoci smo da je kupaca ko zutih mrava)
    Lavina je svojim ponasanjem i nastupima u Becu, prezentovala kulturu, umetnost,
    pristojnost.
    I da … bice ovo pesma i nastup kome ce se svi dugo vracati.
    Momcima iz Lavine sve cestitke i zelja da sto bolje iskoriste ovu priliku za afirmaciju.

  • Da Rts zeli pobedu, izabrali bi Zorju interno, angazovali strane autore (ne ćaci Joksimivića), iskeširali ozbiljnu lovu u nastup, režiju, lobiranje, kladionice, reklamu, animirali dijasporu…

  • Ma kakva Zorja da zauzima stav. Pricate gluposti. Prvo Zorju su otkacili i nisu je ni poveli tamo, drugo Zorja nije u stanju da napravi pesmu da pobedi na PZE, a kamoli na ESC. Rts nije u stanju da od Zorjinog vokala iznedri novu Mariju Serifovic i to je tako

  • Zelim da demantujem izjavu vezano za dijasporu o ne glasanju. Ja sam starija generacija, ali sam odusevljena „Lavinom“ i glasala sam za njih. Ali SMS nije dao povratnu informaciju oa sam obavila poziv. Cudno mi je i ne mogu vjerovati da nismo ni iz Schweiz, Deutschland und Austria dobili u finalu ni jedan bod.

  • @nzzz
    Pa jedno je par bodova, a drugo nijedan.. Njihov žiri nas je izignorisao samo 2018, a mi njih 2016, 2017. i ove godine..
    Ako išta bio sam ubedjen zbog Zorje kao što su Barbari zbog srpskih korena i Joker Out-u zbog Bojana. Sad Zorja može da zauzme stav “Mojoj pesmi ste dali nulu, e pa sad ćete da vidite kad ću opet da vam dodjem na PZE”.. Ali rts nije u stanju da razmislja toliko daleko..

  • @BxM

    Pritom to što ti slušaš ili kako kazes ,,mi” odnosno garant misliš većina to nije Srbija ako ćemo iskreno, jer ako se govori kako metal i rokenrol i pank nisu srpska muzika, paa onda teeeeeeek sigurno Tea i Stoja nisu srpska muzika, već bugarska i grčka.

    Dakle Bugarskoj priliči da pobedi ove godine sa ovakvom pesmom, jer su oni bugarski turbo folk treš i patentirali, dakle oni su začetnici toga, kao i Grci i takve balkanske zemlje, a naši turbo folk pevači su otkrili moć turbo folka iz Bugarske i Grčke i Turske i uzeli melodije, promenili teskt i napravili muziku, pardon ,,muziku”

    Dakle više je pop i rok muzika ako cemo iskreno SRPSKA ili neka etno muzika tipa Trkulja, nego turbo folk, jer turbo folk nije naša, nego mnogoo više Bugarska, Grčka muzika..

    Tako da meni pobeda Bugara posebno kod žirija pokazuje da je ubacivanje ovih mladih od 18 do 25 godina pogrešan korak, jer će ubuduće sve ovakve pesme pobediti kod žirija ili biti visoko, jer mladi očigledno u Srbiji, pa i jednom delu(ne celoj) Evropi vole ovakav treš…

  • Pa glumili smo i 2022.godine pno što šatro kako kazes ,,nismo” pa bismo pobedili čak da nije izbio rat u Ukrajini.
    Hrvati glumili 2024.godine kako kazes ono što ,,nisu” pa razvalili kod publike sa 350 poena i kod zirija 205 poena.

    Znači da se može kada se hoće, samo je potreban bolji marketing i promocija, više reklame, više truda javnog servira i doći će rezultat…

    Bolji nastupi i kadriranje, bolji vokali.

    Ja garantujem da bismo mi bili makar u top 3 ili top 5 kada bismo poslali sledeće godine opersku ariju koju će pevati izuzetno harizmatična pevačica od na primer 19 godina, lepo obučena odevena sa izvrsnim nastupom.
    Prosto ako imaš dobar stejdžing tim, dobar PR proći ćeš dobro.

    Ovi naši gasterbajteri glavu dajem nisu ni znali mahom ni da se sinoć održala evrovizija, niti su na RTS ili bilo gde čuli bilo šta o našim predstavnicima.

    A Bugari? Pa onii su glavu probili svima sa Bungarangaa bungaa, dakle jeste sranjee pesma, ali prostoo su imali veliku kampanju ne agresivnu kao Izrael, ali oni su dali sve od sebe da sranje pesmu prodaju.

    A RTS nije u stanju da pobedi sa dosta boljim pesmama ili bude top 2(Konstrakta i LAVINA su imali miljama složenije i kvalitetnije pesme).
    Isto važi i za Teya Doru, da je ona imala vrhunski tim iza sebe i produkciju ona bi prošla neuporedivo bolje i zapaženije, a umesto toga niko čak ni u Srbiji nije znao ko je naš predstavnik.

    I za kraj, nee ne zaludjujte se više kako kladionice utiču na pobednika i rezultat, jer smo i ove godine videli da to prosto nije istina, moze ti hajp kladionice doneti top 10 ili kao Finci 6.mesto, medjutim nećeš pobediti iako si 5 meseci unazad jako ubedljiv favorit kladionica kao i Australija.
    A takodje se ne zaludjujte da bismo prosli sa turbo folkom, jer videli smo 2021.godine kako Srbija prolazi sa turbo folk i treš muzikom, meste videli??
    20 poena zirija(dakle duplo manje nego Lavina) i 70 poena ili 80 poena publike i to samo gasterbajteri, a ostali nas ignorisali.
    Ove godine sličan plasman, ali nas svi gasterbajteri ignorisali, jer oni samo Stoju i Šaka Polumenta i Baju Malog Nindžu slušaju ispod časti im je da glasaju za LAVINU, jer znaš oni su satanisti najveći(HA HA HA), alii zato su za ono sranje od pesme i nastupa i gomilu falševa 2021.godine dali brdoo poena i 12 od Švajcarske, Austrije itd itd

    Madaa, madaa gasterbajteri su se lepo pokazali u polufinalu da ne grešim dušu i ostatak Evrope dobili smo od svake države poene u polufinalu i 131 poena publike i bili 3.mesto kod publike, a 5.mesto ukupno, tako da u polufinalu smo fantasticno prosli najbolje jos od Konstrakte…

  • I tako…joše jedna Evrovizija je spasena, šta bi bilo da je drugoplasirani pobedio, mnogo me zanima ali nećemo saznati. A sledeće godine će se valjda opet naći neko ko će ih pobediti.
    I tako, svi smo divni, problem ne postoji, mi igramo, plešemo, veselimo se, sve je divno i harmonično, samo kad je prošla još jedna godina pa da ne razmišljamo i još više da ne razmišljamo, nego da se veselimo…bangaranga!

    Da ne budem pogrešno shvaćen, oduševljen sam time što smo posle milion godina imali neizvesnost i iznenađujuće glasanje, od divnog Salvadora Sobrala nismo imali pobednika i žirija i publike na tronu. Posle niza godina, imamo pesmu koja će se čak i pevušiti i emitovati van escradio. Najsrećniji što je rasturen sled: kladionica rekla – ogaeovci aminovali – pobeda na Evroviziji.
    Svakako, jesam veoma iznenađen prvim mestom Bugarske kod žirija, to mi je iznenađenje decenije. Ali opet, harizmatična Dara je svojom energijom i harizmom ovo sama iznela (sa timom), do polufinala je niko nije pominjao u kontekstu trona, kad eto preokreta…
    Darina Jotova svakako ima taj X faktor, pa ko hoće da pogleda početak njenog puta ka ovom danu, evo linka: https://www.youtube.com/watch?v=0dhduqq1fOA

  • A šta slušamo mi, izvini? Tea Tairovic je izbacila album i trening je poludeo. Ne mozemo da glumimo nesto sto nismo. Prijovićka, Karleuša, Milica Pavlović. Eto to se sluša. Ja ne volim Teu Tairović ali ajde da ne glumimo više da smo nešto što nismo kao Hrvati i Slovenci što glume da nisu na Balkanu

  • Bolje biti i poslednji sa Lavinom, nego prvi sa Teom Tairović i Janom i Stojom.

    Neka hvalaa, ili ne učestovati nikada i bojkotovati ovo kao i ostale normalne države poput Slovenije, ili učestvovati sa predstavnicima sa kojima ćemo biti zadovoljna kao Lavina.
    A gasterbajteri su pokazali sada svoje lice, heej da i Luke Black dobio nesto u finalu od dijaspore, a Lavina jedina od celee ove dijaspore gde su obećavali svi da će glasati da ne dobije nijedan jedini bod! A Ukrajinci Albanci, Rumuni, cak i Moldavci Litvanci prvi put da nam daju nešto, baš sramotaa..

  • Inace vidim po komentarima, svi lude kako je Evrovizija u komsiluku i kao evo prilike za Teu Tairovic. Nas ce ponovo predstavljati neki garažni bend ili neka podrumara, Princ, Teya Dora, Luke Black, Zejne, Baloš i slična postava. Od g.se pita ne pravi

  • Molim Slobodana da napise jedan strucan tekst o tome kako je doslo do pobede Bugarske i razjasni da li su namestanja moguca?

  • Bravo za Džonija. Sve objasnio. Zlevropa pokazala svu svoju nemoć. Ako nas organski ne podnose, bar Finsku su mogli da uvaže kao korektno muziĉko ostvarenje. Šaljemo u Bugarsku Cecu, najsigurnije……putuj Evropo, snalazimo se i bez tebe nekako, ali osećaj , emociju, energiju ti ne damo. Po tome smo autohtoni , jer naš melos i emocije su dar od Boga, a Zlevropa je odavno sotonino leglo.

  • E sad ste se setili turbo folka, kad su nas Bugari preduhitrili..

  • Bravo za bugarsku. Devojka je bila na nivou. Bravo i za lavinu. Vise od toga nisu mogli. Al srbija ima velikih zvezda za evroviziju. Jedna od njih koja zna i moze i ume. Jelena karleuša.

  • NekiTamo, sta se izvinjavas, to je njihov sud… Publika je rekla drugacije i uzvratila… Ni oni nama ne daju svake godine 12… Vidim da se provlaci to neko izvinjenje koje je meni bespotrebno…

  • Dzoni, Finska kao zemlja metala nam nije dala nijedan poen… Ili su ravnodusni bili ili nas ne prihvataju ovako… Ja sam za novu eru sto se tice nas… Mozda se autori ofrkeste, pevacice okuraze na talasu BANGARANGE, jer je Evrovizija u komsiluku, nemajunpotrebe da idu na zapad, mozda im je to bio problem, delovalo stresno… Sad je prilika.

  • I da pomenem totalni raspad sistema – kladionica koje su ipak u poslednjem trenutku i davale neke naznake za ove plasmane dok su esc fandom, ogae, i sva ona novopecena glasanja dozivela debakl, izuzev anketa koje se rade tokom dress proba…

  • Turbo folk vlada Evropom u narednih godinu dana!! Meni je ovo sumnjivo jako… Naravno ziri… Cela prica oko povratka 3 zemlje nakon bojkota pojedinih mi je bila – Kako bas sve 3, istovremeno, sada, a u finansijskim dugovima?? Kao po komandi… Ono sto je jasno je da je pokidala nastupom, energijom l, harizmom kao Noa Kirel one godine i zasluzila je visok televoting, stim sto se meni pesma nije svidela kao ni estetika, koncept, stajlinzi – kich klasicni… Tako je kako je, idemo u Sofiju 27…

    Mi – ocekivano, sredina i nasi tradicionalni plasmani… Polufinale odlicno, a u finalu nam je Rumunija otela publiku svojom pevljivijom i laganijom pesmom…

    Da li je vreme da Tea Tairovic zapali Sofiju ali na evrovizijskoj sceni – ja mislim da da. 😛

  • Zapravo nisam srecan zbog pobede Bugarske. Lepo je bilo da smo mi ostali jedina juznoslovenska drzava koja je pobedila na Evroviziji. Pritom pesma je samo bangarangacanga 100x ponavljanje gde je onaj ziri koji nije dozvolio Hrvatskoj, Estoniji, Finskoj da pobedi jer su samo nagradjivali neke opere, baladetine i nebinarne osobe. Kako sad odjednom poludeli sa bopom iz Varne

  • Srbija je u polufinalu bila sveukupno 5. mesto, a kod publike treće!

  • Bravo iako mi nije prvi favorit bila zasluzeno je pobedila i drago mi je da je pobedila konacno balkanska drzava i drzava koja je ostvarila prvu pobedu!!! Na Lavinu sam ponosan bez obzira na plasman iako sam vise ocekivao, plasman Izraela necu ni da komentarisem… Ali neke stvari u vezi glasanja mi nikad nece biti jasne samo 14 poena Francuskoj od publike… Strasno…

  • Kao Eurofan koji verno prati vesti i dešavanja vezana za Evroviziju tokom cele godine kroz dugi niz godina, obično se dobro držim sa predviđanjima toga šta će da se desi na samom Eurosongu i kakva će biti generalna orijentisanost žirija i publike što se tiče glasova. Ne potrefim uvek, ali recimo, bio sam siguran da i Lorin, i Nemo, i JJ pobeđuju čim sam video njihove polufinalne nastupe, kad su svi bili opčinjeni Karijom, Lazanjom i duom Erika/KAJ. Ovo večeras stvarno nisam mogao da predvidim. Da će profesionalni žiri koji valjda treba da ima neke muzičke, pa i žanrovske kriterijume, toliko visoko staviti jedan duhovni turbofolk, a samo formalno pop pesmuljak na vrh tabele, iznad daleko talentovanijih i daleko kvalitetnijih kompozicija, to, kako vidim, niko objektivan nije predvideo.

    I opet, Evrovizija je dozvolila sebi za pravo da se zemlja koju niko ne voli, za koju niko ne navija i čije kompozicije niko ne sluša posle takmičenja nađe na podijumu. I naći će se i sledeće godine. I sledeće. I one tamo, sve dok je toj državi dozvoljeno učešće. Već je potvrđeno da Belgija sledeće godine neće učestvovati. Pitam se hoće li se Evrovizija 2027 svesti na samo pet država – Bugarska, Srbija, Izrael i dva njihova telohranitelja – Austrija i Nemačka.

    Što se nas tiče, poruka je krajnje jasna. Što da se dalje bacaju biseri u svinjac? Trebalo bi obnoviti stari format 3 pa 1, neka RTS pozove Stoju, Teu Tairović i Barbaru Bobak i neka Srbija najzad pošalje nešto Evroviziji prikladno. Kakve Lavine, kakve Konstrakte, kakve Zorje. Što da šaljemo takve muzičare i takve umetnike da ih evropski “muzički stručnjaci” ponižavaju i šikaniraju sa 17 i 18. mestima. Ja ne pamtim da li nam je ikada žiri, na primer, Belgije, Nemačke, Danske ili Švajcarske dao barem 1 bod, a slali smo toliko različitih pesama i žanrova. E pa onda im stvarno treba poslati Stoju, pa kad grune nešto poput “Mala kuća mali grad, ti ko život meni drag” tad će se valjda cenjeni her Fridrih fon Prdšafen sa Minhenske muzičke akademije smilovati da nam udeli koji poen.

    Izvinjavam se na malo dužem rant-u.

  • Evrovizija beše jutros sport bogatih zemalja?

    Bangaranga hipnoza mi nije najjasnija, ali kada ne pobedi najbolja pesma, onda može i bilo koja.
    Čestitke svakako, ceo njihov tim je harizmantičan i iskreno simpatičan. Doneli su energiju gotovo evidentno.

    Toliko zapravo eksternih faktora ima ovde koje valja istaknuti.

    Istočnije i jugoistočnije zemlje mogu izboriti pobedu, sve je stvar pesme.
    Koliko god da žiriji nisu bili najsmisleniji, bar su ti glasovi bili manje očekivani i svežiji i nisu se držali arhaičnijih kriterijuma u vezi sa muzikom.

    Bangaranga može postati i jedan od pravih evrovizijskih hitova, što poslednjih nekoliko pobedničkih pesama to i realno nije bilo. Za svaki mejnstrim medijum je trakcija bitna, a to bugarska pesma obezbedjuje, tako da je ovo verovatno direktan puls Evroviziji kao dogadjaju.

    Nostalgija za 2000-u deceniju stigla i Evroviziju. Bangaranga je skroz u duhu te ere kada je i sama Evrovizija iz tog razdoblja u pitanju.

    Još jednom, neočekivano, ali bar nije bilo predvidljivo veče.

    Lavina, bez ohrabrenjena, oni su tek u začetku svoje karijere, tek će razvijati svoj pečat ako se drže muzike.

  • Au koji rasplet dogadjaja ljudi moji!
    Prvo čestitke Lavini na sjajnom putovanju, ponos i nadam se da će doživeti još mnogo uspeha u daljoj karijeri, hvala!
    E sad pobednici.. Bravo Bugarska, nakon 19 godina takmičenje će opet biti na Balkanu. Sjajan nastup je presudio i da žiri bude naklonjen.
    Finska – mislim da sad zvanično možemo da batalimo kladionice što se tiče prvog mesta. Pokazatelj da nametanje favorita ima kontra efekat..
    Švedska – flop nevidjenih razmera.. Takodje favorizovanje fanica samo čini štetu..
    Grčka- takodje pokazatelj da je tanka granica izmedju zasićenja i hajpa..
    Hrvatska – želeo bih da se izvinim u ime srpskog korumpiranog žirija, sramotno!
    Rumunija – bravo bravo bravo za top 3

  • Bugarska mi nije bila ni na mapi!!!
    Ali dobro, Sofija je blizu, bože zdravlja pa da odemo tamo i uživo da pogledamo.
    Bolje i to nego Izrael. Ne znam šta je ono
    Finska 6.!?!? Skandal
    Bravo za Rumuniju i Italiju.
    Srbija 17. mesto – krajnje jadno ali očekivano

Discord | Evrovizija, PzE & more